Management Team

Mr Wong Kok Hoe

Executive Director and Deputy Chairman

Mr. Wong Kok Hoe (黃國豪) (“Mr. Wong”), aged 57, first joined the Company on 1 August 2011 as a Non-Executive Director and Chairman of the Board. On 13 November 2019, Mr. Wong stepped down as Chairman of the Board and was re-designated from Non-Executive Director to Executive Director and appointed as Deputy Chairman of the Board. He was last re-elected a Director of the Company on 26 April 2017 and will be seeking re-election at the forthcoming Annual General Meeting to be held on 27 April 2020.

Mr. Wong is assisted by the Chief Executive Officer and responsible for overseeing the Group’s operations and implementation of the Company’s business strategies and developing new business opportunities for the Group. He also participates in the formulation of corporate and business strategies of the Company.

Mr. Wong is a Director of Centurion Global Ltd and Centurion Properties Pte Ltd, controlling shareholders of the Company.

Prior to joining Centurion Global Ltd in 2009, Mr. Wong was a practising lawyer in Singapore since he was admitted on 14 March 1990. He has more than 18 years of legal experience in corporate law, corporate finance, and mergers and acquisitions. He started his legal career in Drew & Napier before leaving in June 1996 to be a partner in Yeo Wee Kiong & Partners. In October 1999, he joined Rajah & Tann (which was subsequently converted to Rajah & Tann LLP) as a partner and stayed on till June 2008. From July to December 2008, he acted as a consultant in Rajah & Tann LLP.

Mr. Wong obtained a Bachelor of Laws (Honours) degree from the National University of Singapore in June 1989.

Mr Kong Chee Min

Chief Executive Officer

Mr. Kong Chee Min (江志明) (“Mr. Kong”), aged 54, was appointed as the Chief Executive Officer of the Group in August 2011 and is responsible for overall management of the Group’s operations, implementation of business strategies and the long-term growth objectives approved by the Board. He joined the Group in March 1996 and was appointed a member of the Board on 28 March 2000. He stepped down as a Board member on 8 May 2015.

Prior to Mr. Kong’s appointment as Chief Executive Officer, he was the Regional Chief Executive Officer and Finance Director of the Group. He also assisted Mr. Lee Kerk Chong in managing and driving the strategic development and growth of the Group’s optical disc business.

Prior to joining Centurion, Mr. Kong was the accountant of General Motors Overseas Distribution Corporation, a company principally engaged in the sales and distribution of motor vehicles, motor vehicles parts and accessories, since April 1994. He was an audit senior at Cooper & Lybrand, an accountancy firm, from June 1991 to April 1994.

Mr. Kong obtained a Bachelor of Accountancy from the National University of Singapore in July 1991. He is currently a member of the Institute of Singapore Chartered Accountants (formerly known as the Institute of Certified Public Accountants of Singapore).

Ms Foo Ai Huey

Chief Financial Officer

Ms. Foo Ai Huey (符愛慧) (“Ms. Foo”), aged 51, was appointed as the Chief Financial Officer after the Group enlarged its principal business activities to include the accommodation business. She was previously the Group’s Finance Manager since she joined the Company in April 2000.

Currently, she heads the finance team and manages the full spectrum of finance and management reporting requirements.

Prior to joining the Group, Ms. Foo was a Senior Accountant at MOH Holdings Pte Ltd (formerly known as Health Corporation of Singapore Pte Ltd), a company principally engaged in the provision of healthcare services and had also worked as an internal auditor in a Singapore-listed Company.

Ms. Foo has accumulated more than 27 years of finance and accounting related experience covering internal audit, taxation, internal control, financial accounting, cost and management accounting in the accommodation, manufacturing, service and healthcare industries.

Ms. Foo obtained a Bachelor of Commerce from the University of Newcastle, Australia, in May 1992. She has been a member of the Institute of Singapore Chartered Accountants (formerly known as the Institute of Certified Public Accountants of Singapore) since 31 August 1996, and a Certified Practicing Accountant of the Australian Society of Certified Practicing Accountants since 12 September 1994.

Mr Teo Peng Kwang Kelvin

Executive Director and Chief Operating Officer – Accommodation Business

Mr. Teo Peng Kwang (趙炳光) (“Mr. Teo”), aged 60, was appointed as Chief Operating Officer of the Group’s accommodation business in August 2011 and an Executive Director of the Company on 8 May 2018. He was last re-elected a Director of the Company on 25 April 2019.

He is presently responsible for the day-to-day operations and expansion of the Group’s accommodation business. He also assists the Chief Executive Officer in growth and strategic planning. Mr. Teo joined in 2007 as an Executive Director of Westlite Dormitory (Toh Guan) Pte Ltd (formerly known as Centurion Dormitory (Westlite) Pte Ltd), one of the Group’s subsidiaries acquired in 2011.

Mr. Teo is also a Director of Kelvin & Elvin Investment Pte Ltd, since May 2018.

Prior to joining the Group, Mr. Teo served as a Director of Maxi Global Management Pte Ltd, a company which then provided housing services for foreign workers, from March 2009 to April 2011. He was also a Director of Maxfresh Leisure Pte Ltd, a company principally engaged in the rental services of fishing boats, from August 2010 to April 2011. From January 2006 to July 2007, he served as a Director of Intertrade (S) Enterprise Pte Ltd, a company principally engaged in chemical trading.

Prior to 2011, Mr. Teo owned and managed various businesses in Singapore including a real estate and construction business. He was a Director of ISO Industry Pte Limited from March 2006 to February 2011 and Maxi Consultancy Pte Limited from December 2008 to January 2010.

He was also a Director at Pointbuilt Pte Limited from May 2008 to February 2011, Serangoon Garden Staff Apartment Pte Ltd from March 2009 to August 2011, and Swissplan Dormitory Management Pte Ltd from September 2007 to April 2011.

Mr. Teo has been the Vice President of Dormitory Association of Singapore Limited since July 2015 and previously was the President of the same association from October 2012 to June 2015. He has also been an Independent Trustee of the Board of Trustees for the Migrant Workers’ Assistance Fund since November 2014.

Mr. Teo completed his primary school education in 1972 at River Valley Primary School.

Mr Ho Lip Chin

Chief Investment Officer – Accommodation Business

Mr. Ho Lip Chin (何立錦) (“Mr. Ho”), aged 51, joined the Group in January 2012 as Director, Investments before his appointment as Chief Investment Officer of Accommodation Business in 2015.

He is responsible for growing the Group’s accommodation business and assists in the Group’s strategic planning activities. He has over 20 years of experience in the real estate and hospitality industries across Asia Pacific. Prior to joining the Group, he was Director, Real Estate at Centurion Properties Pte Ltd (a subsidiary of our controlling shareholder, Centurion Global Ltd) from May 2010 to January 2012, where he was involved in its real estate investments and workers accommodation business.

From July 2002 to May 2010, Mr. Ho worked in a number of companies in the real estate and hospitality industries. He was a Senior Vice President of Investment at Pramerica Real Estate Investors (Asia) Pte Ltd, a fund management company principally engaged in real estate investment, from March 2008 to May 2010. He was a Director at GE Real Estate Investments Singapore Pte Ltd, a company principally engaged in real estate investment, from February 2007 to August 2007; a Director of Development, Southern Asia, from January 2003 to January 2007 at Intercontinental Hotels Group, a company principally engaged in managing hotels; a Senior Associate from July 2002 to January 2003 at HVS International Singapore, a hospitality consulting firm; an Investment Manager at an investment holding company HKR Asia-Pacific Pte Ltd, from January 1996 to June 2002; and a Management Trainee at Shangri-La Hotel, a company principally engaged in hotel operations, from September 1994 to March 1995 and from August 1989 to January 1990.

Mr. Ho obtained a Bachelor of Science in Business Administration and a Master of Business Administration from the University of San Francisco.

Mr Leong Siew Fatt

Head, Student Accommodation Business

Mr. Leong Siew Fatt (梁兆發) (“Mr. Leong”), aged 53, joined the Group in 1993 as an engineer and is currently the Head of Student Accommodation Business. He is responsible for the overall management of the Group’s student accommodation business across the United Kingdom, United States, South Korea, Australia and Singapore.

Prior to the appointment of his current role, Mr. Leong was responsible for the operations of the Group’s workers accommodation in Malaysia as well as the technical and manufacturing operations of its Optical Disc Business. He has extensive technical, operational and management experience spanning 32 years.

Mr. Leong has a Bachelor of Engineering Management from the University of Western Sydney.

Mr Yeo Boon Hing David

Director of Corporate Research and Innovation

Mr. Yeo Boon Hing, David (楊文興) (“Mr. Yeo”), aged 66, is the Director of Corporate Research and Innovation. He is responsible for the research and identification of new business models, market trends, innovative technologies and opportunities for the Group’s workers and student accommodation business in existing and new markets. He is also tasked to research and make recommendations on new business opportunities that align with the Group’s growth.

He was previously the Group’s Regional Sales & Marketing Director, responsible for the regional sales and marketing function of the optical disc business. He has a wealth of in-depth sales and marketing experience and management experience in both local and multi-national organisations. Mr. Yeo first joined Summit CD Manufacture Pte Ltd, a Singapore subsidiary of the Group, as Sales and Marketing Director in 1997.

Prior to his current role as Director of Corporate Research and Innovation, Mr. Yeo was the Chief Executive Officer of Summit CD Manufacture Pte Ltd overseeing its local operations.

Mr. Yeo obtained a Bachelor of Science in Finance and Marketing from the University of Oregon.

Ms Lee Geok Ing Janice

HR & Admin Manager

Ms. Lee Geok Ing (李玉英) (“Ms. Lee”), aged 58, was appointed a member of the Board on 11 August 1994 and became the Group’s Human Resources and Administration Manager in January 1995. She stepped down from the Board on 18 May 2007 but remains as Human Resources and Administration Manager.

Ms. Lee has over 33 years of accounting, human resource and administrative experience. Prior to joining the Group, she was the Accounts Executive at Yong Sing Trading Co Pte Ltd, a company principally engaged in the retail sale of household electrical appliances and equipment, from April 1979 to March 1984; and had worked as an external auditor with a local public accounting firm in Singapore.

Ms. Lee obtained her GCE Ordinary Level in 1977 from Singapore-Cambridge General Certificate of Education Examination.

Mr Lim Choon Kwang

Director of Security

Mr. Lim Choon Kwang (林俊光) (“Mr. Lim”), aged 51, joined the Group in October 2016 as Director of Security, and is responsible for providing strategic leadership to the Group on security management and business continuity.

Mr. Lim has over 27 years of experience in law enforcement and security management in both the public and private sectors, where he last held a regional position as Security Operations Manager with Apple South Asia Pte Ltd, a company principally engaged in the manufacture and distribution of electronic products, from July 2015 to April 2016.

Mr. Lim was Director of Security Management at Singapore Power, a company principally engaged in the transmission and distribution of electricity and gas, from June 2011 to April 2015. Before Singapore Power, Mr. Lim was a Security Consultant in Shanghai as Vice President, Risk Management & Protective Security at Hill & Associates (PRC) Ltd, a company principally engaged in risk management and security consultancy in Asia from July 2010 to May 2011. He also served as Deputy Director of Security at the National University of Singapore from May 2009 to July 2010, where he helped in developing a strategic security master plan for NUS.

Before joining the corporate sector, Mr. Lim was a Deputy Superintendent of Police with the Singapore Police Force from April 1996 to May 2009, and had held leadership positions in operations, investigations, specialist operations, and training in public order and public security. His last position held before leaving the civil service was a Senior Analyst in the Prime Minister’s Office Singapore.

Mr. Lim obtained a Bachelor degree of Science in Banking and Finance from the University of London in August 1995, and a Master’s degree in Security Management from Australia’s Edith Cowan University. He is currently serving as Honorary Chairman in the Management Committee of ASIS International (Singapore Chapter) for 2019–2020.

Print Friendly, PDF & Email